Bendruomenės apie „E wind“ vėjo jėgainių parko vystytojų paramą: turime daug idėjų, kur ją panaudosime
e-wind

Naujienos

2021-04-20

Bendruomenės apie „E wind“ vėjo jėgainių parko vystytojų paramą: turime daug idėjų, kur ją panaudosime

Kelmės rajono vakarinėje dalyje planuojama statyti vieną moderniausių vėjo jėgainių parkų šalyje „E wind“, kuris į kraštą pritrauks apie 300 mln. eurų investicijų. Tiesioginę finansinę naudą pajus ir vietos bendruomenės, kurių, prasidėjus vėjo jėgainių parko statybomis, laukia tūkstantinė parama. Vėjo jėgainių parko „E wind“ vystytojai ir bendruomenės jau kalbasi apie poreikį ir pasirašo ilgalaikės finansinės paramos sutartis.

Paramos sutartis planuojama pasirašyti su Kražių, Butkiškės, Vaiguvos, Pakėvio ir Šaukėnų bendruomenėmis. Su Pakėvio ir Vaiguvos bendruomenėmis sutartys jau pasirašytos, su kitomis bendruomenėmis tai padaryti tikimasi artimiausiu metu.

„Nuo pat parko vystymo pradžios aktyviai bendraujame su vietos gyventojais, kurių nuomonė mums labai svarbi. Norime, kad mūsų veikla regione būtų naudinga ir jiems, todėl jau pradėjome su bendruomenėmis, kurių teritorijoje bus statomos vėjo jėgainės, pasirašyti kasmetinės finansinės paramos sutartis. Jose įsipareigosime visą jėgainių veikimo laiką kasmet remti bendruomenes ir, priklausomai nuo jėgainių kiekio jų teritorijoje, skirti reikšmingą paramą bendruomenės poreikiams finansuoti. Finansinę paramą pradėsime teikti jau tais metais, kai bus pradėtos statyti vėjo jėgainės, ir tęsime, kol jos veiks, tai yra apie 30 metų“, – sako vėjo jėgainių parką vystančios „E energija“ įmonių grupės direktorius Gediminas Uloza.

Vadovo teigimu, ketinama prisidėti ne tik prie atskirų bendruomenių geresnių gyvenimo sąlygų, bet ir galvojama, kaip be nekilnojamojo turto (NT) mokesčio, mokamo už kiekvieną vėjo jėgainę, papildomai prisidėti prie Kelmės r. savivaldybės gerovės.

„Norime, kad Kelmės r. savivaldybės vardas taptų reikšmingas šalies energetikos žemėlapyje, kad ji turėtų galimybę prisidėti prie visos valstybės tikslų atsinaujinančios energetikos srityje ir taptų sektinu pavyzdžiu. Tai galėtų būti saulės elektrinės įrengimas ant visuomeninės paskirties pastato stogo ar aplinkai draugiškos transporto priemonės, pavyzdžiui, elektriniai paspirtukai“, – idėjomis dalinasi G. Uloza.

Atnaujinti kultūros paveldą ir įkurti paplūdimį

Vaiguvos bendruomenės pirmininkė Irena Vileikienė kaimynystėje išdygsiančias vėjo jėgaines vertina teigiamai ir jau kuria planus, kaip panaudoti būsimą paramą bendruomenei.

„Labai norime sutvarkyti prieš bažnyčią esantį skverą, kuris yra pačiame kaimelio centre, tačiau pirma tam turime gauti Kultūros paveldo departamento leidimą. Norime ir suoliukus šalia pastatyti. Kita mūsų problema – neturime, kur vasarą maudytis, tenka važiuoti į kitą kaimą. Mes turime Šarkių tvenkinį, prie kurio dalis teritorijos yra viešo naudojimo, todėl gavę paramą planuojame ten pasidaryti nedidelį paplūdimį“, – planus vardija I. Vileikienė.

Pasak jos, iš vėjo jėgainių parko „E wind“ vystytojų šiomis dienomis laukiama kompiuterio, o dar karantino metu bendruomenė buvo aprūpinta apsauginėmis kaukėmis bei dezinfekciniu skysčiu. „Labai gražu, kad vėjo jėgainių vystytojai nesielgia kaip svetimi žmonės, jie geranoriškai bendrauja su mumis, remia ir jau dabar teiki pagalbą bendruomenei“, – įsitikinusi Vaiguvos bendruomenės pirmininkė.

Jai pritaria ir Kražių seniūnas Rolandas Karčiauskas, kurio manymu, su vėjo jėgainių parko statybomis ateisiančios investicijos Kelmės rajonui yra labai reikalingos.

„Remiamos bendruomenės, vėjo jėgainių statybų metu bus sukurtos ir kraštui reikalingos darbo vietos – laukiame projekto pradžios. Kalbant apie poveikį aplinkai, neabejoju, kad parko vystytojai laikosi visų įstatymų ir atsižvelgia į aplinkosauginius reikalavimus. Svarbiausia, kad projekto vystytojai su mumis kalbasi nuo pat pradžių – atsižvelgia į žmonių norus. Džiaugiamės gaunamu dėmesiu ir tuo, kad su mumis bendradarbiaujama, o ne „lipama per galvas“, – komentuoja R. Karčiauskas.

Pasak jo, nors parama bendruomenes pasiekti turėtų tik pradėjus parko statybas, vienkartinės išmokos ar kitokia parama gyventojus pasiekė kur kas anksčiau. Taip pat jau ne vienerius metus remiamas ir Kražių festivalis, kitos krašto šventės.

Suremontuoti bendruomenės namus ir pastatyti lauko sceną

Butkiškės bendruomenės pirmininkė Kristina Bertašienė pasakoja, kad paramos sutartį su parko vystytojais planuoja pasirašyti dar šią savaitę, iš karto po to, kai baigs rinkti 54-ių Butkiškės bendruomenės narių parašus, išreiškiančius pritarimą sutarčiai pasirašyti.

„Nors dar nepasirašėme sutarties, jau gavome 2,5 tūkst. eurų vienkartinę paramą griūvančiam bendruomenės namų stogui sutvarkyti. Tačiau stogo renovaciją esame sustabdę iki vasaros. Lauksime papildomos paramos, kad galėtume bendruomenės namus iš esmės suremontuoti, jog visiems būtų patogu ir gera į juos susirinkti. Planuojame įsirengti ir antrą aukštą, padaryti vaikams šildomą laisvalaikio zoną, kad ir žiemos metu jie turėtų kuo užsiimti“, – apie pagrindinį tikslą kalba K. Bertašienė.

Ji priduria, kad planų turi daug, nes metinės paramos suma bendruomenei bus išties reikšminga, tačiau prieš priimdama sprendimus ji tariasi su gyventojais. „Mes turime ir tvenkinį, kurį norime išvalyti. Ketiname apšvietimą kaime sutvarkyti, keliuką – ūkiški reikalai. Taip pat labai norėtume turėti medinę lauko sceną, kur galėtų vykti kaimo renginiai“, – sako Butkiškės bendruomenės pirmininkė.

Vėjo jėgainių parką „E wind“ vysto ilgametę patirtį vėjo energetikos sektoriuje turinčios įmonės UAB „Vėjas LT“, UAB „Windlit“ ir UAB „9 sparnai“, kurių pagrindinė akcininkė yra „E energija“ įmonių grupė.