„E energija“ grupė vėjo parkų statybos pradžią Kelmės rajone pažymėjo simbolinės kapsulės įkasimu
e-wind

Naujienos

2022-06-20

„E energija“ grupė vėjo parkų statybos pradžią Kelmės rajone pažymėjo simbolinės kapsulės įkasimu

Vėjo energetikos plėtra Kelmės krašte pereina į naują etapą. Penktadienį, birželio 17 d., Kelmės rajone, Ramučių k., įkasant simbolinę kapsulę paminėta naujo vėjo elektrinių parko statybų pradžia. Pirmąsias 9 MW galios vėjo jėgaines čia stato „E energija“ grupei priklausanti bendrovė „9 sparnai“.

„E energija“ grupė Kelmės rajone rengiasi pastatyti vieną didžiausių vėjo elektrinių parkų kompleksą Lietuvoje „E wind“. Grupei priklausanti įmonė „9 sparnai“, kuri yra pirmoji „E energija“ grupės parkus Kelmės rajone statanti įmonė, jau pradėjo vėjo elektrinių parko statybas. Statybos pradžiai paminėti bendrovė sukvietė būrį svečių: vėjo jėgaines statysiančios bendrovės atstovus, statybų rangovus, seniūnijos ir bendruomenės narius, investuotojus, bei Kelmės raj. savivaldybės atstovus. Sveikinimo žodį tarė ir Kelmės rajono savivaldybės meras Ildefonsas Petkevičius.

„Dilema dėl iškastinio kuro taršos ir didelių kainų, su kuria susiduriama, iš tiesų yra lengvai išsprendžiama – efektyviausias ir racionaliausias būdas apsirūpinti švaria, pigia elektros energija yra vėjo jėgainės. Džiaugiuosi, kad Kelmė žengia tvirtą žingsnį ir mūsų rajone pradėtos pirmojo vėjo jėgainių parko statybos. Tikiuosi, kad tiek Kelmės rajonas, tiek likusi Lietuva rinksis įdarbinti vėją ir taip kursime švaresnę aplinką bei užsitikrinsime Lietuvos energetinę nepriklausomybę“, – sakė I.Petkevičius.

Bendrovės „9 sparnai“ statomame parke pirmiausia iškils dvi vėjo jėgainės – po vieną Tilvikų k. ir Beržėnų II k. Kompanijos „General Electric“ pagamintos modernios „Cypress“ vėjo jėgainės dirbs maksimalia 9 MW galia. Pasak projekto savininkų, šių jėgainių per metus pagaminamos elektros energijos pakaks maždaug 19 tūkst. namų ūkių poreikiams patenkinti.

„Idėja pakinkyti vėją yra sena kaip žmonija. Tai yra teisinga, sąžininga ir švaru, tačiau už to iki galo turi stovėti prieš gamtą, vietos gyventojus ir įstatymo raidę dori žmonės. Mes turime viltį, kad mums pasisekė, jog į mūsų kiemą atvažiavo tikrai sąžiningas vystytojas. Vos prasidėjo bendravimas, labai greitai radome bendrą kalbą su projekto vadovu Artūru Kliukevičiumi, kuris išgirdo ir atliepė vietos gyventojų pageidavimus. Visi vystytojo įsipareigojimai mums iki šiol yra labai gražiai vykdomi“, – sakė vietos bendruomenių atstovas Gintarius Petkus. Bendruomenių vardu jis taip pat dėkojo, kad vystant projektą buvo išsaugotas ilgas istorinio ir ekopaveldo sodinkelis – kelių šimtų metų senumo liepų, klevų ir ąžuolų alėja.

Planuojama, kad 151 m bokšto aukščio vėjo elektrinės elektros energiją pradės gaminti 2023 m. antrąjį ketvirtį. Pasak jas statančios bendrovės „9 sparnai“ vadovo Artūro Kliukevičiaus, dabar prasideda aktyvesnis projekto įgyvendinimo etapas.

„Pradėjome infrastruktūros įrengimo darbus – bus įrengiami pamatai, tiesiami kabeliai, elektros linijos ir keliai iki planuojamų vėjo elektrinių. Iki metų pabaigos turėtume sulaukti ir pačių vėjo jėgainių iš gamintojo, prasidės jų surinkimo darbai. Vėliau laukia vėjo elektrinių paleidimo, derinimo darbai ir tik tada galėsime pasidžiaugti šių jėgainių veiklos startu“, – komentuoja A. Kliukevičius.

Skaičiuojama, kad vėjo jėgainėms aptarnauti bus nutiesti 1,3 km ilgio nauji keliai. Vietos bendruomenėms gera žinia – integruojant vėjo elektrines į elektros tinklą bus rekonstruotos 3 didelės elektros pastotės. Dėl atliktų elektros tinklo įrangos pagerinimų turėtų sumažėti tinklo gedimų tikimybė, padidėti jo patikimumas.

„Palaikome artimą dialogą su vietos bendruomenėmis nuo pat vėjo elektrinių parko „E wind“ projekto pradžios – ne tik teikdami paramą jų iniciatyvoms, bet ir atsižvelgdami į jų nuomonę, poreikius bei lūkesčius. Vėjo jėgainių statybų metu taip pat bus derinami visi klausimai bei užtikrinamas maksimalus saugumas, kad projekto įgyvendinimas būtų sklandus tiek mums, kaip parko vystytojams, tiek pačioms bendruomenėms“, – sako „E energija“ grupės generalinis direktorius Gediminas Uloza.

Vėjo elektrinių parko projektą finansuoja „Citadelė“ bankas ir investicinis fondas „Equity United“. Statybų valdytojais pasirinkti „Viconus“, darbus atlieka rangovai UAB „Merko statyba“, UAB „Stiemo“, UAB „AR10“ ir UAB „General Electric Lithuania“.

Viso Kelmės rajone „E energija“ grupė pastatys iki 50 šiuo metu pasaulyje efektyviausių antžeminių vėjo elektrinių ir tai bus vienas moderniausių parkų Baltijos šalyse. Bendra keliais etapais vystomo vėjo jėgainių parko „E wind“ galia sieks iki 300 MW. Per metus „E energija“ grupės jėgainės Kelmės rajone  pagamins apie 1 TWh elektros energijos, kas prilygsta maždaug 7 proc. Lietuvoje suvartojamos elektros energijos kiekio.