<strong>Jau kyla pirmosios UAB „9 Sparnai“ projekto vėjo jėgainės</strong>
e-wind

Naujienos

2022-12-05

Jau kyla pirmosios UAB „9 Sparnai“ projekto vėjo jėgainės

Šaukėnų seniūnijos Tilvikų k. ir Beržėnų II k. gyventojai šiuo metu yra neeilinio įvykio rajone liudininkai – čia jau montuojamos pirmosios vėjo jėgainės. Projekto vystytoja  „E energija“ grupė žada, kad šiame projekte montavimo darbai bus baigti iki šv. Kalėdų, o jau kitąmet startuos ir pačių jėgainių veikla.

Iš Klaipėdos jūrų uosto kelis šimtus kilometrų gabentos vėjo jėgainės sėkmingai pasiekė statybų aikštelę. Tiesa, jų gabenimą gyvai galėjo pamatyti tik nedaugelis – ypatingas krovinys vežtas tamsiuoju paros metu, kai keliuose mažiau eismo dalyvių.

„Įprastai jėgainių dalys gabenamos sekmadienio naktį, kai mažiausiai intensyvus eismas, nes dėl krovinio dydžio ir gabenimo ypatumų tenka uždaryti kelius. Vilkikus su jėgainių dalimis lydi ne tik speciali palyda ir reikalinga technika, bet ir policija. Vežant pirmąją jėgainę iškrito pirmasis sniegas, tad teko pasirūpinti ir kelių valymu“, – pasakoja statybų valdytojos „Viconus“ projektų direktorius Darius Kvedaravičius.

Pasak jo, vienai jėgainei atgabenti prireikė 14 vilkikų, jėgainės po vieną buvo vežamos du sekmadienius iš eilės. Atskirai teko gabenti ir jėgaines montuojančius kranus – pačio didžiausio, kuris šiuo metu gabenamas iš užsienio ir atliks svarbiausius montavimo darbus itin dideliame aukštyje, dar teks palūkėti iki lapkričio pabaigos-gruodžio pradžios.

„Jau sumontavome po 3 pagrindines bokšto dalis. 4-ąją dalį ir jėgainės rotorių montuosime sulaukę didžiojo krano. Kartu su juo atvyks ne tik kranui reikalinga technika ir lydintys kranai, bet ir jį valdanti komanda, kad kranas galėtų veikti, papildomus jo komponentus atveža apie 20 sunkvežimių. Tam ruošiama speciali aikštelė, styguojami technologiniai ir darbų organizavimo procesai“, – dalijasi D. Kvedaravičius.

Kaip greitai pavyks atlikti likusius jėgainių montavimo darbus, priklauso nuo orų sąlygų, nes esant stipresniems nei 9 m/s vėjo gūsiams darbai yra stabdomi. O, kaip pastebi pašnekovas, vėjo jėgainės montuojamos itin vėjui palankiose vietose, tad iššūkių dar gali kilti. Montuojant vėjo jėgaines didžiausi iššūkiai yra jų logistika, derinimas su institucijomis ir meteorologinės sąlygos. Reikia itin kruopščiai įvertinti visas aplinkybes ir atsižvelgti į galimas rizikas. Pavyzdžiui, prieš gabenant vėjo jėgaines, atliekama kelionės simuliacija, vertinant, ar visur galima pravažiuoti, ar nereikia pakelti elektros laidų, ar netrukdys augmenija ir t. t. Visa tai suderinama su Automobilių kelių direkcija, seniūnija bei vietine bendruomene.

Kadangi jėgainės montuojamos atokesnėse vietovėse, neretai prireikia paplatinti ir sutvirtinti kelius. Pavyzdžiui, į posūkį įsukti apie 100 m ilgio vilkikui, gabenančiam  47m ilgio jėgainės mentę, reikia itin daug vietos, tad visus šiuos niuansus būtina iš anksto numatyti. Laikini kelio paplatinimai vėliau panaikinami – jėgainėms aptarnauti pakanka įprasto pločio kelių.

Pasak pašnekovo, nors šiuo metu jėgainių statybų aikštelėje apšviesti kranai sutemus atrodo įspūdingai, kaip ir jau pradėję kilti jėgainių bokštai, smalsautojų nedaug – vietiniai puikiai žino, kaip atrodys būsimos vėjo jėgainės, o statybų aikštelėje pašaliniams ne vieta.

Šiuo metu jėgainių statybų aikštelėse dirba apie 30 darbuotojų. Tai nėra tradicinė statybų aikštelė, kur vienoje didelėje teritorijoje dirba keli šimtai darbuotojų. Vis dėlto statant vėjo jėgaines tenka nemažai padirbėti ir kitose vietose – tvarkyti infrastruktūrą, pavyzdžiui, atnaujinti elektros pastotes ir kt.

Sumontavus vėjo jėgainių bokštus ir rotorius su mentėmis, reikės pasirūpinti laidais, jų pajungimu ir testavimu – vien testavimas trunka kelis mėnesius, kol jėgainės pradeda tiekti elektros energiją į elektros tinklus.

Šaukėnų seniūnijoje statomos kompanijos „General Electric“ 2 modernios 4,5  megavatų (MW) galios vėjo jėgainės turėtų pradėti veikti jau kitų metų antrąjį ketvirtį. Skaičiuojama, kad veikdamos maksimalia galia jos galės patenkinti apie 19 tūkst. namų ūkių elektros energijos poreikius.