Jaunimas į vėjo jėgainių parkus žvelgia kaip į perspektyvią darbovietę
e-wind

Naujienos

2021-07-28

Jaunimas į vėjo jėgainių parkus žvelgia kaip į perspektyvią darbovietę

Šiuo metu atsinaujinanti energetika Lietuvoje sudaro apie 30 proc. visos elektros energijos, pusę – 15 proc. – elektros energijos pagamina vėjas. Tai yra šių dienų prioritetas ir ateities perspektyva – pagal keliamus energetinės nepriklausomybės tikslus iki 2030 m. atsinaujinanti energetika turėtų sudaryti ne mažiau nei 50 proc. šalies bendrai suvartojamos galutinės elektros energijos. Kelmės krašte planuojamos statyti vėjo jėgainės veiks bent 30 metų – ką apie jas galvoja jaunimas, jau dabar gyvenantis energetikos ateitimi?

Pavasarį „Rinkos tyrimų centro“ atliktos apklausos duomenimis, už vėjo energetikos plėtrą pasisako net 76 proc. Lietuvos gyventojų, svarbiausiais tokios energetikos privalumais įvardijantys oro taršos mažinimą ir klimato kaitos lėtinimą, taip pat ir šalies energetinės nepriklausomybės skatinimą. Svarbu pažymėti, kad teigiamai vertinančių vėjo energetiką gretos kasmet didėja.

Vertina palankiai

Vaiguvos jaunimo bendruomenės „Lyderiai“ pirmininko pavaduotojas Egidijus Mikovičius yra vienas iš atsinaujinančios energetikos šalininkų ir sako palankiai vertinantis vėjo jėgaines.

„Atsinaujinančią vėjo energiją vertinu labai teigiamai, nes viena iš gamtosaugos krypčių yra energijos taupymas ir atsinaujinančios energijos gavimas. Teko matyti Vakarų Europoje ištisus vėjo jėgainių parkus – jos neišmėtytos po kelias, tokie parkai tikrai man patinka“, – sako E. Mikovičius.

Tiesa, jaunimo bendruomenės aktyvistas ir renginių organizatorius pripažįsta per mažai žinantis, kiek vėjo jėgainės gamina energijos ir ar jos iš tiesų daro kokį nors poveikį aplinkai, kaip dažniausiai linkę tvirtinti atsinaujinančios energetikos skeptikai – belieka remtis kitų žmonių atsiliepimais.

Tačiau dėl vėjo energetikos potencialo Kelmės krašte vaiguviškis neabejoja. „Vėjo jėgainės galbūt nėra turistinis objektas, tačiau jų statymas sukurs naujų darbo vietų vietiniams gyventojams ir padės į Kelmės kraštą pritraukti investicijų. Manau, kad laikui bėgant atsiras ir norinčių studijuoti bei dirbti vėjo energetikos sektoriuje, nes tai yra perspektyvi sritis“, – tvirtina E. Mikovičius.

Vilioja darbo vietos

Tą rodo ir Europos Komisijos Jungtinio tyrimų centro duomenys – 2018 m. Europos Sąjungos atsinaujinančios energetikos sektoriuje dirbo virš 1,5 mln. darbuotojų. Skaičiuojama, kad augant energijos iš atsinaujinančių šaltinių vartojimui, augs ir naujų darbo vietų skaičius ES – jei 2030 m. energetikos vartojimas augs 30 proc., bus sukurta virš 400 tūkst. naujų darbo vietų. Jei atsinaujinančios energetikos vartojimas augs 40 proc., naujų darbo vietų gali būti net 1,2–4,8 mln.

Tokios tendencijos neišvengiamai palies ir Lietuvą – plečiantis vėjo jėgainių parkams vis labiau augs energetikos specialistų poreikis. Jau dabar laikas galvoti, kas dirbs šiame perspektyviame sektoriuje, kur, pasak energetikos sektoriaus atstovų, vėjo energetikos specialistai netrukus bus tokie pat paklausūs kaip ir gerai apmokami informacinių technologijų specialistai.

Vystytojai padeda vietos gyventojams

Kalbintas Vaiguvos jaunimo bendruomenės atstovas džiaugiasi ir vėjo jėgainių parko „E wind“ statytojų siūloma parama vietos bendruomenei – jau suplanuota, kad būsima parama bus skirta Vaiguvos centre esančiam skverui sutvarkyti ir nedideliam paplūdimiui prie Šarkių tvenkinio įrengti. Be to, ilgalaikės finansinės paramos sutartį pasirašiusi Vaiguvos bendruomenė dovanų gavo kompiuterinės technikos, nenuskriausta liko ir jaunimo bendruomenė „Lyderiai“.

„Džiaugiamės iš Vaiguvoje jau veikiančių vėjo jėgainių vystytojo gavę paramą sporto salei atnaujinti. Vėjo jėgainių parko statytojai Vaiguvoje labai geranoriškai bendrauja su visomis mūsų seniūnijos bendruomenėmis“, – sako E. Mikovičius ir džiaugiasi, kad vėjo jėgainių parko „E wind“ vystytojai tęsia gerąją praktiką ir siekia dar kartą patvirtinti, kad vėjo jėgainių atsiradimas išties naudingas vietos bendruomenėms.

Vėjo jėgainių parką „E wind“ Kelmės krašte vysto ilgametę patirtį vėjo energetikos sektoriuje turinčios įmonės, kurių pagrindinė akcininkė yra „E energija“ įmonių grupė.