Kražių festivalis – pavyzdys, kaip verslas prisideda prie bendruomenės tradicijų išsaugojimo
e-wind

Naujienos

2021-08-12

Kražių festivalis – pavyzdys, kaip verslas prisideda prie bendruomenės tradicijų išsaugojimo

Kelmės rajono vakarinėje dalyje planuojama statyti vieną moderniausių vėjo jėgainių parkų šalyje „E wind“, kuris į kraštą pritrauks apie 300 mln. eurų investicijų. Nors vėjo jėgainių parko statybos dar neprasidėjo, tiesioginę finansinę naudą pajuto ir vietos bendruomenės bei ilgas tradicijas puoselėjančio Kražių festivalio organizatoriai.

„E wind“ vėjo jėgainių parko vystytojai jau trečius metus finansiškai remia regione garsų ir laukiamą Kražių festivalį, kuris šiemet vyks rugpjūčio 20–21 d., kartu su Šv. Roko atlaidais.

„Visi žmonės, kilę iš Kražių ar kitaip susiję su kraštu, šiuo metu gyvenantys užsienyje ar išvažiavę į kitus rajonus, visada mielai grįžta į tradicinį Kražių festivalį. Šiais metais tai bus didžiausia šventė visame Kelmės rajone. Festivalio organizatoriams svarbus kiekvienas euras, gaunamas iš rėmėjų – tai padeda mums išsaugoti šį visam kraštui svarbų renginį. Dėl to labai džiaugiamės tūkstantine „E wind“ parama“, –  sako Kražių seniūnas Rolandas Karčiauskas.

Bendruomenės skaičiuoja kiekvieną eurą

Jo teigimu, parko vystytojai mielai remia ne tik festivalį, bet ir vietos bendruomenes, o tai itin svarbu, mat bendruomenės neturi kitų pajamų šaltinių arba jie labai menki.

„Parama bus teikiama ne tik Kražių, bet ir kitoms bendruomenėms. Bet kokia finansinė pagalba svarbi kiekvienai bendruomenei, nes jos neužsidirba pinigų, o savos lėšos reikalingos rašant įvairius projektus, norint ką nors sutvarkyti ar įsirengti“, – aiškina Kražių seniūnas.

Vėjo jėgainių parko „E wind“ vystytojai dar šią savaitę planuoja pasirašyti ilgalaikės finansinės paramos sutartį su Kražių bendruomene. Anksčiau ilgalaikės finansinės paramos sutartys taip pat sudarytos su Pakėvio, Vaiguvos ir Butkiškės bendruomenėmis. Parama joms bus teikiama kasmet nuo vėjo jėgainių parko statybų pradžios iki tol, kol veiks vėjo jėgainės – tai yra apie 30 metų. Vietos bendruomenės labai vertina parko vystytojų iniciatyvumą, dėmesį, siūlomą paramą ir ilgalaikius įsipareigojimus.

Parko vystytojų dėmesys ir parama vien šiomis sutartimis neapsiriboja, vystytojai tiesia pagalbos ranką ir atsižvelgia į vienkartinės paramos prašymus, pavyzdžiui, bendruomenės infrastruktūrai tvarkyti, gėlynams įrengti, bendruomenėms pagal poreikį dovanojo kompiuterinės technikos. Pavyzdžiui, Butkiškės bendruomenei jau buvo suteikta vienkartinė parama griūvančio bendruomenės namų stogo remontui, o Pakėvio bendruomenei padovanotas kompiuteris ir spausdintuvas, kurių bendruomenė neturėjo gerą dešimtmetį.

„Ir mes iš vėjo jėgainių parko vystytojų dovanų gavome kompiuterinės technikos, o dar karantino metu bendruomenė buvo aprūpinta apsauginėmis kaukėmis ir dezinfekciniu skysčiu. Labai gražu, kad vėjo jėgainių vystytojai nesielgia kaip svetimi žmonės, jie geranoriškai bendrauja su mumis, remia ir jau dabar teikia pagalbą bendruomenei“, – įsitikinusi Vaiguvos bendruomenės pirmininkė Irena Vileikienė.

Kaip anksčiau yra sakiusi I. Vileikienė, gautą paramą Vaiguvos bendruomenė ketina panaudoti kaimelio centre, prieš bažnyčią, esančiam skverui sutvarkyti, suoliukams pastatyti, taip pat nedideliam paplūdimiui prie Šarkių tvenkinio įrengti.

„Kražių gyventojai taip pat labai patenkinti bendravimu su parko vystytojais, nesu girdėjęs jokių nusiskundimų ar susidūręs su gyventojų pasipriešinimu, kaip tik džiaugiamasi dėmesiu mūsų kraštui“, – komentuoja R. Karčiauskas.  

Ūkininkams papildomos pajamos už žemės nuomą

Pasak prie jau veikiančių vėjo jėgainių, Vaiguvoje, gyvenančio ūkininko Nerijaus Klimašausko, vėjo jėgainės turi daug privalumų: nuo to, kad ūkininkas gauna pajamų už žemės nuomą, iki to, jog sumokami mokesčiai papildo savivaldybės biudžetą.

„Mano turimoje žemėje jau veikia kelios vėjo jėgainės, planuojamos dar kelios naujos. Apskritai vėjo jėgaines vertinu teigiamai – neturiu jokios blogos patirties. Jos statomos visame pasaulyje, tai kodėl jų nestatyti ir pas mus. Tarp pagrindinių jų privalumų yra tai, kad gaunu papildomų pajamų nuomodamas savo žemę, o man vėjo jėgainės visiškai netrukdo. Be to, kam elektros energiją iš atsinaujinančių šaltinių pirkti iš kitų šalių, kai galime jos pasigaminti Lietuvoje? Visi pinigai lieka čia, mokami mokesčiai į valstybės biudžetą. Visiems nuo to tik geriau“, – pliusus vardija N. Klimašauskas.

Vėjo jėgainių parką „E wind“ vysto ilgametę patirtį vėjo energetikos sektoriuje turinčios įmonės UAB „Vėjas LT“, UAB „Windlit“ ir UAB „9 sparnai“, kurių pagrindinė akcininkė yra „E energija“ įmonių grupė.