Moderniausias Baltijos šalyse vėjo jėgainių parkas „E wind“ į Kelmės kraštą pritrauks 300 mln. eurų investicijų
e-wind

Naujienos

2021-04-06

Moderniausias Baltijos šalyse vėjo jėgainių parkas „E wind“ į Kelmės kraštą pritrauks 300 mln. eurų investicijų

Kelmės rajono savivaldybės vakarinėje dalyje vystomas vėjo jėgainių parkas „E wind“ į regioną pritrauks apie 300 mln. eurų investicijų. Bendra keliais etapais vystomo vėjo jėgainių parko galia sieks iki 300 MW ir tai bus pažangiausias vėjo jėgainių parkas visoje Lietuvoje.

„Parkas pagamins apie 1 teravatvalandę elektros energijos, kas prilygsta maždaug 7 proc. Lietuvoje suvartojamo elektros energijos kiekio. Šio parko naudą dėl žemesnių elektros energijos kainų pajus ne tik Vakarų Lietuva, bet ir visa šalis. Vėjo jėgainėms pradėjus suktis, taip pat priartėsime prie mūsų visų siekiamybės – Lietuvos energetinės nepriklausomybės, kuri tapo dar aktualesnė paaiškėjus informacijai, kad baltarusiška Astravo elektros energija visgi patenka į mūsų tinklus ir mes patys to negalime kontroliuoti.

Taip pat prisidėsime ir prie Vyriausybės programoje numatytų klimato kaitos mažinimo tikslų: iki 2025 m. iš atsinaujinančių energijos šaltinių turės būti pagaminta 30 proc. šalyje suvartojamos elektros energijos, o iki 2030 m. – net 50 proc.“, – sako parką statysiančios „E energija“ grupės generalinis direktorius Gediminas Uloza.

Maždaug du trečdaliai vėjo jėgainių bus sumontuotos Kražių seniūnijos teritorijoje, likusios – Vaiguvos ir Kelmės apylinkių seniūnijose, saugiu atstumu nuo gyvenamųjų namų, regioninių parkų ir saugomų teritorijų. Vėjo jėgainių parke „E wind“ bus pastatytos šiuo metu pasaulyje efektyviausios antžeminės vėjo elektrinės, kurios užtikrins, kad būtų reikšmingai prisidedama prie Lietuvos užsibrėžtų ambicingų žaliosios energijos gamybos tikslų.

Papildomos investicijos Kelmės kraštui

Šiuo metu Kelmės rajono savivaldybėje veikia tik keletas vėjo jėgainių, kurios buvo pastatytos siekiant įvertinti vietos gamtines sąlygas. Paaiškėjus, kad tokia veikla šiame krašte pasiteisina, buvo nuspręsta investuoti į didesnį vėjo jėgainių parką. Jo iškilimas į kraštą pritrauks beveik trečdalį milijardo eurų investicijų, reikšmingas įplaukas į rajono savivaldybės biudžetą iš nekilnojamojo turto, PVM ir kitų mokesčių, o žemes nuomojantys ir projekte dalyvaujantys ūkininkai bei bendruomenės gaus papildomų tiesioginių pajamų.

„E wind“ vėjo jėgainių parko vystytojai nuo pat projekto pradžios aktyviai bendrauja su vietos gyventojais, jiems teikia visokeriopą paramą ir pagalbą. Parko vystytojai ne vienerius metus remia kasmetinį Kražių festivalį, taip pat bendruomenėms, šalia kurių įsikurs „E wind“ vėjo jėgainių parkas, teikia tiesioginę paramą.

„Su keliomis bendruomenėmis jau pasirašytos ir ilgalaikės finansinės paramos sutartis, su likusiomis sutartys bus pasirašytos artimiausiu metu. Sutarčių esmė – kol bus vystomas parkas, kasmet bendruomenėms bus skiriama sutarta finansinė parama jų poreikiams finansuoti. Reikia nepamiršti ir to, kad prasidėjus parko statyboms rangovams reikės papildomų darbo rankų, bus kuriamos darbo vietos, atsiras užsakymų vietos kelių priežiūros, statybos, apsaugos, maitinimo, apgyvendinimo ir kitas paslaugas teikiančioms įmonėms“, – vardina įmonių grupės „E energija“ generalinis direktorius.

Statybų pradžia – jau 2022 m.

„E wind“ parkas pradėtas vystyti prieš maždaug 5-erius metus, o šiuo metu yra ruošiama antrojo etapo poveikio aplinkai vertinimo (PAV) ataskaita. Planuojama, kad dar šiemet ataskaita bus patvirtinta, taip pat bus pradėtas ruošti ir techninis projektas. Parko statybos, tikimasi, prasidės 2022 m. ir bus baigtos iki 2024 m. pabaigos, kuomet Lietuva visiškai atsijungs nuo Rusijos energetinės sistemos ir turės būti pasiruošusi visą reikiamą elektrą pasigaminti pati.

Kelmės rajono savivaldybėje vėjo jėgainių parką „E wind“ vysto kelios įmonės, kurių pagrindinė akcininkė yra „E energija“ įmonių grupė, turinti ilgametės patirties sėkmingai vystant žaliosios energijos projektus Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse. Šiuo metu „E energija“ Telšių rajone stato 68,9 MW vėjo jėgainių parką. Žalioji energija čia bus pradėta gaminti jau šių metų pabaigoje.

„Mums labai svarbu tai, ką darome, daryti atsakingai – tai reiškia, veiklą vykdome laikydamiesi visų įstatymuose ir teisės aktuose nustatytų tvarkų, projektų vykdymo procedūrų bei gerųjų pasaulinių praktikų. Negana to, mums, kaip įmonei, itin svarbu glaudžiai bendradarbiauti su vietos savivaldybe bei gauti bendruomenių ir vietos gyventojų palaikymą. Jie yra labai svarbi šio projekto dalis ir be jų toks Lietuvai svarbus žingsnis negalėtų būti žengtas“, – pabrėžia „E energija“ grupės vadovas.