Po poveikio aplinkai vertinimo ataskaitos pristatymo – palankus požiūris į vėjo jėgaines
e-wind

Naujienos

2021-08-30

Po poveikio aplinkai vertinimo ataskaitos pristatymo – palankus požiūris į vėjo jėgaines

Atsinaujinančios energetikos projektas Kelmės krašte įžengė į naują etapą – Kelmės apylinkių ir Kražių seniūnijų bei bendruomenių atstovams buvo pristatyta bendrovės „Windlit“ planuojamų vėjų jėgainių poveikio aplinkai vertinimo (PAV) ataskaita. Šios jėgainės yra vėjo elektrinių parko „E wind“ dalis.

Svarbi nauda bendruomenėms

Pirmajame PAV ataskaitos pristatyme Kelmės apylinkių seniūnijoje visuomenės atstovų nesulaukta – susitikime dalyvavo tik seniūnas Algimantas Dambrauskas. Anot jo, vietos gyventojai vėjo jėgainių parko vystytojams turi standartinių klausimų dėl triukšmo, ekologiškumo, pasitaiko ir netipiškų nuogąstavimų dėl galimo poveikio aplinkai, pavyzdžiui, sliekų populiacijai. „Man, kaip seniūnui, aktualiausia – nauda bendruomenei“, – neslėpė A. Dambrauskas.

Vienos iš vėjo jėgainių parko vystytojų UAB „Windlit“ vadovas Aivaras Stumbras patikino, kad jėgainių parko projektas vystomas atsižvelgiant tiek į specialistų nuomonę, tiek į vietos bendruomenės poreikius.

„Atsakingai pasirinkome vietą, kad ji būtų mažiau apgyvendinta, kuo toliau nuo saugomų teritorijų. Savo iniciatyva užsakėme poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą, kuri padėtų įsitikinti vietos tinkamumu visų suinteresuotų šalių atžvilgiu. Šiuo metu tęsiame diskusiją su vietos gyventojais ir bendruomene, su kuria palaikome ryšį jau penktus metus, nuo projekto pradžios“, – susitikime teigė A. Stumbras.

Nereikšmingas poveikis

Bendrovės „Ekosistema“ specialistų parengtos PAV ataskaitos pristatymas Kražių seniūnijoje sulaukė aktyvesnio vietos bendruomenės susidomėjimo. Susitikimo metu vietos gyventojai norėjo sužinoti daugiau apie vėjo jėgainių techninius parametrus, atstumą nuo gyvenamųjų vietų, galimą triukšmą, atsiversiančias įdarbinimo galimybes jaunimui.

Paliestas ir kraštovaizdžio klausimas bei aptartos galimos priemonės koreguoti vėjo jėgainių matomumą sodinant naujas želdinius, nors, parko vystytojus konsultavusių kraštovaizdžio specialistų nuomone, vėjo jėgainės neužgožia vaizdingų Kelmės r. vietų.

PAV ataskaitos išvadose nurodoma, kad jėgainių daromas poveikis aplinkai bus itin minimalus arba nereikšmingas: planuojamos vėjo jėgainės neviršys leidžiamo triukšmo lygio, nes bus išlaikytas higienos normose rekomenduojamas atstumas. Vėjo jėgainės taip pat bus statomos su priešvėjine sparnuotės įrengimo schema, kuri leis išvengti infragarso susidarymo, dalyje jų bus įrengta šešėliavimo mažinimo įranga.

Paaiškino, kaip bus pasirinkta alternatva

PAV ataskaitoje buvo tiriamos 6 galimos projekto vystymo alternatyvos, pagal kurias planuojamų statyti vėjo jėgainių skaičius svyruoja nuo 20 iki 34. Susitikimo Kražių seniūnijoje metu atsakyta į pagrindinį vietos gyventojų klausimą, kiek vėjo jėgainių planuoja statyti bendrovė „Windlit“.

„Vėjo jėgainių skaičius priklauso nuo jų galingumo – kuo galingesnes jėgaines galėsime užsakyti po metų, kai ateis laikas jas pirkti, tuo mažiau jų statysime. Šiandien galingiausios vėjo jėgainės yra 6,5 MW. Tikimės, kad po metų šiam vėjo jėgainių parkui galėsime užsakyti jau 7 MW galingumo vėjo jėgaines, tad jų kiekis siektų 24–26 vienetus. Tačiau, jei technologinis progresas leis vienos jėgainės galią pakelti iki 8 MW, Kelmės krašte pakaktų 20–21 vėjo jėgainių“, – teigė vėjo jėgainių parką „E wind“ vystančios „E energija“ įmonių grupės direktorius Gediminas Uloza.

Pasisakė už vėjo energetiką

Susitikime dalyvavę bendruomenių atstovai pabrėžė norintys geranoriškai bendradarbiauti su vėjo jėgainių parko vystytojais, kurie savo ruožtu yra pasiruošę visus klausimus spręsti kalbantis ir diskutuojant bei kartu ieškoti geriausio kompromiso.

PAV ataskaitos pristatymo metu vykdyta vietos gyventojų apklausa atskleidė, kad Kelmės r. gyventojai palankiai vertina Lietuvos siekį tapti energetiškai nepriklausoma – už tai pasisakė net beveik 80 proc. apklaustųjų, o septyni iš dešimties pritarė vėjo energetikos plėtrai šalyje. Vėjo energetikos privalumais gyventojai laiko tai, kad ji neišskiria klimato kaitą skatinančių dujų ir yra neišsenkantis elektros energijos šaltinis. Apklaustieji nurodė ir jiems svarbiausius vėjo energetikos aspektus – žemą elektros energijos kainą ir draugiškumą aplinkai.

Vėjo elektrinių parką „E wind“ finansuos, statys ir valdys „E energija“ įmonių grupė, kuri yra pagrindinė bendrovės „Windlit“ akcininkė. „E energija“ įmonių grupė šiuo metu įgyvendina daugiau kaip 500 MW atsinaujinančios energetikos projektų Lietuvoje, Lenkijoje, Ukrainoje. 2021 m. pabaigoje „E energija“ grupės statomas 68,9 MW vėjo jėgainių parkas Telšių r. pradės elektros energijos gamybą.