Pritarimai vėjo elektrinių parkui „E wind“ juda link finišo tiesiosios
Kelmės r. planuojamo „E wind“ vėjo elektrinių parko vystymo darbai sparčiai juda į priekį –sėkmingai paviešinti dalies vėjo elektrinių, planuojamų Vaiguvos sen., Akmenių k., projektiniai pasiūlymai. Parką vystančios bendrovės „Vėjas LT“, kurios akcininkė yra „E energija“ grupė, atstovai atsakė į gyventojams rūpimus klausimus ir išsklaidė abejones dėl planuojamo vėjo elektrinių parko.
„Planuojame statyti šiuo metu rinkoje moderniausias ir optimaliausias daugiau kaip 6 MW galingumo vėjo elektrines. Nuolat bendraudami su vietos gyventojais matome, kaip susipažįstant su vėjo elektrinėmis ir vėjo energetika, keičiasi gyventojų požiūris ir didėja supratimas, kad tai yra tiesiausias kelias ne tik link energetinės nepriklausomybės, švaresnės, pigesnės elektros, bet ir svarbus žingsnis siekiant regiono atsigavimo“, – pastebi „E energija“ grupės vadovas Gediminas Uloza.
Kad Kelmės r. gyventojai palankiai vertina vėjo energetikos plėtrą šalyje bei regione, parodė ir rudens pradžioje bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta reprezentatyvi apklausa. Net 8 iš 10 Kelmės r. gyventojų teigė pritariantys vėjo energetikos plėtrai Lietuvoje, vėjo elektrinių statybą konkrečiai Kelmės r. teigiamai vertino 7 iš 10 respondentų. Vėjo elektrinių plėtrai rajone dažniau pritariama dėl ateityje galimai mažesnės elektros energijos kainos (66 proc.) bei švarios, žalios ir aplinkai draugiškos elektros energijos (64 proc.), be to, beveik pusė gyventojų mano, kad taip rajonas prisidėtų prie šalies energetinės nepriklausomybės ir kad vėjo elektrinės rajone yra technologinės pažangos ženklas.
Pasak G. Ulozos, pirmieji vėjo elektrinių statybos darbai Akmenių k. apylinkėse turėtų prasidėti kitų metų vasarą, kuomet bus pradėti tvarkyti ir tiesti keliai, plėtojama kita infrastruktūra, būtina sėkmingai vėjo elektrinių veiklai. „Savo lėšomis ketiname sutvarkyti apie 8 km vietos kelių, kuriais naudojasi rajono gyventojai. Vėliau, kol veiks parkas, kelius nuolat prižiūrėsime: žiemą – valysime, o prireikus atliksime papildomus remonto darbus“, – vardina G. Uloza.
Projektuotojų prioritetas – gyventojų saugumas
Vėjo elektrines projektuojančio „Energetikos projektavimo instituto“ projekto vadovo Algio Virbalo teigimu, vėjo elektrinių projekto įgyvendinimas yra ilgas, kruopštus ir nuoseklus darbas, kuriame prioritetas visuomet teikiamas gyventojų saugumui, aplinkos gerovei bei procesų skaidrumui.
„Viskas prasideda nuo savivaldybės parengto bendrojo plano ir atsinaujinančių išteklių energetikos plėtros schemos peržiūrų. Toliau seka vystytojų atliekama detali duomenų analizė apie dominančioje teritorijoje vyraujančius vėjus bei pasirenkamos mažiausiai apgyvendintos teritorijos. Remiantis analizės rezultatais, pažymimos konkrečioje teritorijoje vėjo elektrinėms tinkamos vietos, vertinama galimybė prisijungti prie elektros tinklų, infrastruktūra. Tuomet vėjo elektrinių vystytojai kalbasi su šiose vietose esančių žemės sklypų savininkais – tariamasi dėl galimybės išsinuomoti žemės sklypą vėjo elektrinėms statyti, o su kaimyninių sklypų savininkais sudaromi susitarimai dėl sanitarinių apsaugos zonų nustatymo“, – aiškina A. Virbalas ir atkreipia dėmesį, kad plėtojant vėjo elektrinių parką vystytojui nuo pirmųjų žingsnių tenka ne tik išanalizuoti daugybę duomenų, bet ir tiesiogiai bendrauti su skirtingomis šalimis, ieškoti kompromisų.
Baigus pirmąjį etapą, rengiamas poveikio visuomenės sveikatai vertinimas ir atliekamos poveikio aplinkai vertinimo procedūros (PAV) bei ruošiama ataskaita, kuri yra viešinama vietos gyventojams. Šioms ataskaitoms turi pritarti visos suinteresuotos šalys, o galiausiai ir Aplinkos apsaugos agentūra bei Visuomenės sveikatos centras. Galiausiai, visuomenei taip pat pristatomi planuojamų statyti vėjo elektrinių projektiniai pasiūlymai, ką šiuo metu jau įgyvendina „E wind“ vėjo elektrinių parko vystytojai.
„Kad vėjo elektrinių parkas iškiltų, įsitraukia dešimtys specialistų bei vietos gyventojų, kurie atidžiai stebi ir vertina kiekvieną vystytojo žingsnį. Be to, kadangi vėjo elektrinių parkai statomi keliems dešimtmečiams, rūpinamasi ne tik dabartimi, bet ir ateitimi. Aplink vėjo elektrines nustatomos sanitarinės apsaugos zonos, kuriose neturi būti gyvenamųjų namų ar visuomeninės paskirties objektų nei statybų metu, nei vėliau tam, kad poveikio visuomenei nebūtų arba jis būtų sumažintas iki minimumo“, – akcentuoja A. Virbalas.
Vėjo elektrinių stabilumą užtikrins tvirti pamatai
Vėjo elektrinių parkų plėtra yra vienas akyliausiai stebimų ir reguliuojamų statybos sektorių, tačiau, pasak projekto vadovo, vis dar neretai susiduriama su jokia faktine informacija nepagrįstais mitais.
„Man, kaip vėjo elektrinių projektuotojui, svarbus kai kuriuos gyventojus kamuojantis mitas, kad vėjo elektrinė gali nugriūti ar nulūžti kažkuri jos dalis. Galiu patikinti, kad tikimybė, jog Lietuvoje nugrius vėjo elektrinė, yra beveik artima nuliui – pasaulinė praktika rodo, kad tai gali nutikti nebent itin ekstremaliomis oro sąlygomis, kurių Lietuvoje neturime. Be to, dar prieš pradedant elektrinės statybas atliekami išsamūs geologiniai grunto tyrimai, kurių rezultatais remiantis projektuojami tokie tvirti vėjo elektrinių pamatai, kad išlaikytų bokštą su besisukančiais sparnais. Na, o kalbant apie vėjo elektrinės dalies „nuskridimą“ – tai taip pat neįmanoma, nes vėjo elektrinės dalys yra sunkios, tad jų vėjas tiesiog nebūtų pajėgus nunešti. Bet kuriuo atveju, nustatytos sanitarinės apsaugos zonos, kurios „E wind“ parko atveju yra didesnės už galimą jėgainių virtimo spindulį, užtikrina, kad net ir esant mažiausiai nelaimingo atsitikimo tikimybei, žmonių sveikata ir gyvybės niekada nenukentėtų“, – pažymi jis.
A. Virbalas atskleidė, kad Vaiguvos seniūnijoje ketinamų statyti vėjo elektrinių pamatų skersmuo sieks nuo 22 metrų, o pamatų poliai bus įgręžti iki 28 metrų gylio. Palyginimui, statant vidutinio dydžio gyvenamąjį namą ant normalaus grunto poliai gręžiami vos į 2 metrų gylį.