Vėjo elektrinių parkas „E wind“ jau laukia pirmųjų jėgainių
e-wind

Naujienos

2022-08-19

Vėjo elektrinių parkas „E wind“ jau laukia pirmųjų jėgainių

Kelmės r. Tilvikų ir Beržėnų II kaimuose vykstančių vėjo jėgainių statybų rangovams pats darbų įkarštis. Sėkmingai išliejus pamatus ir sutvarkius privažiavimo kelius, baigiami tiesti elektros kabeliai ir pradedami elektros pastočių rekonstrukcijos darbai. Planuojama, kad naujos jėgainės į Kelmės kraštą atvyks jau rudenį. Tuomet prasidės didieji vėjo elektrinių montavimo darbai.

Pasak vėjo jėgaines statančios „E energija“ grupei priklausančios bendrovės „9 sparnai“ vadovo Artūro Kliukevičiaus, nors naujųjų vėjo jėgainių horizonte dar nematyti, projektui įgyvendinti jau atlikti kone visi svarbiausi darbai.

Rekonstruoja senas pastotes

„Per 3 mėnesius buvo išlieti itin dideli ir tvirti pamatai abejoms jėgainėms. Buvo net taip, kad visą parą, be perstojo buvo liejamas betonas – kiekvienos jėgainės pamatams sunaudota po maždaug 100 betonvežių betono, tuo metu statybų aikštelėje plušėjo pusantros rangovo brigados. Be to, svarbu paminėti, kad pamatai vėjo jėgainėms yra sudaryti ne vien iš betono. Pirmiausia buvo sumontuota itin tvirta metalo konstrukcija su į žemę iki 14 metrų gylio įleistais poliais. Taip užtikrinama, kad pamatai, kurie yra vėjo jėgainės pagrindas, tvirtai laikys apie 1500 tonų sveriančią vėjo elektrinę ir garantuos jos ilgą tarnavimo laiką“, – pasakoja A. Kliukevičius.

Taip pat buvo nutiesti ir sutvarkyti privažiavimo keliai, šiuo metu baigiamos tiesti elektros kabelių linijos.

Dar viena svarbi projekto dalis – trijų transformatorinių pastočių rekonstrukcija. Bendrovė „9 sparnai“ įsipareigojo savo lėšomis atnaujinti seną jų įrangą ir taip padidinti elektros tinklo patikimumą. Be to, atnaujintos pastotės bus pritaikytos priimti didesnį elektros energijos kiekį, kurį generuos įrengtos naujos 9 MW galios vėjo jėgainės. Planuojama, kad pastočių tvarkymo darbai truks iki lapkričio.

Pirmoji elektra – kitąmet

„Tikimės iki lapkričio sulaukti ir pačių vėjo jėgainių. Jau dabar planuojame jų kelionę iki montavimo vietos, dėliojame darbų grafikus, tariamės su gamintoju – norime nieko nelaukdami pastatyti bokštus, sumontuoti sparnus ir kitą įrangą. Jei viskas klostysis sklandžiai, turėtume pradėti vėjo elektrinių paleidimo ir derinimo darbus jau kitų metų pirmąjį ketvirtį“, – sako A. Kliukevičius.

Planuojama, kad kompanijos „General Electric“ pagamintos modernios „Cypress“ vėjo jėgainės pradės veikti 2023-ių metų antrąjį ketvirtį. Skaičiuojama, kad veikdamos maksimalia galia jos galės patenkinti apie 20 tūkst. namų ūkių elektros energijos poreikius.

„Kiekviena nauja vėjo jėgainė ne tik padidina vietinę elektros energijos gamybą, bet ir prisideda prie visos šalies energetinės nepriklausomybės. Dabar pastatysime 2 jėgaines, kam nors tai gali pasirodyti kaip kuklus indėlis, bet tai yra tik pirmas etapas. Be to, su kiekvienu atsinaujinančios energetikos projektu pakeičiame dujinę generaciją ir padedame mažinti elektros energijos kainą“, – tikina bendrovės „9 sparnai“ vadovas.

Kelmės rajonas – tarp proveržio lyderių

Šiuo metu Kelmė yra viena pirmųjų savivaldybių Lietuvoje, įgyvendinanti tokio masto vėjo energetikos proveržį – čia statomas vienas didžiausių vėjo elektrinių parkų kompleksas šalyje „E wind“.

Viso Kelmės rajone „E energija“ grupė pastatys iki 50 šiuo metu pasaulyje efektyviausių antžeminių vėjo elektrinių ir tai bus vienas moderniausių vėjo parkų Baltijos šalyse. Bendra keliais etapais vystomo vėjo jėgainių parko „E wind“ galia sieks iki 300 MW. Per metus „E energija“ grupės jėgainės Kelmės rajone  pagamins apie 1 TWh elektros energijos, kas prilygsta maždaug 7 proc. Lietuvoje suvartojamos elektros energijos kiekio.

Vėjo energetikos plėtra Kelmės r. turėtų prisidėti ir prie naujų darbo vietų kūrimo – naujoms vėjo elektrinėms aptarnauti regione bus steigiamas gamintojo aptarnavimo serviso centras. Be to, vėjo elektrinių parko statybų metu ir po jų turėtų augti vietinio paslaugų ir aptarnavimo sektoriaus pajamos – apgyvendinimo, maitinimo paslaugomis Kelmės r. jau dabar naudojasi bendrovės „9 sparnai“ statybų aikštelėje dirbantys rangovai ir subrangovai.