Vėjo elektrinių parko „E wind“ vystytojai padeda kurti geresnį gyvenimą Vaiguvoje
e-wind

Naujienos

2022-07-01

Vėjo elektrinių parko „E wind“ vystytojai padeda kurti geresnį gyvenimą Vaiguvoje

Kelmės rajone vystomo vėjo elektrinių parko „E wind“ vystytojai tęsia glaudų bendradarbiavimą su vietos bendruomenėmis. Parko vystytojai neseniai skyrė beveik 1,9 tūkst. eurų finansinę paramą Vaiguvos kaimo bendruomenei, kuri kartu su Vaiguvos seniūnija vykdo projektines veiklas, skirtas kaimo aplinkai sutvarkyti ir patrauklumui didinti. Gauta finansinė parama bus panaudota dviem bendruomenei svarbiems projektams, kuriems įgyvendinti būtina dalis savų lėšų.

Poreikį išreiškė jaunos šeimos

Dalis vėjo elektrinių parko vystytojo paramos bus panaudota projektui, pagal kurį gyvenvietės centre bus įrengta vaikų žaidimo aikštelė ir poilsio zona bendruomenės nariams – pastatyti suolai ir kiti mažosios architektūros elementai, pasodinta daugiamečių augalų. Projektą finansuoja Žemės ūkio ministerija ir dalinai Kelmės rajono savivaldybė, tačiau kitą lėšų dalį išlaidoms, kurios būtinos pilnai įgyvendinti projektą, padengė „E wind“ parko vystytoja „E energija“ grupė.

,,Pandemijos periodas Vaiguvos gyvenvietei atnešė netikėtų pokyčių – kėlėsi nauji gyventojai, iš užsienio į gimtą kraštą grįžo jaunos šeimos. Tačiau Vaiguvoje jos pasigedo kai kurių infrastruktūros elementų, pavyzdžiui, vaikų žaidimo aikštelės, kurioje vaikai galėtų žaisti. Be to, Vaiguvoje organizuojame Kalėdų, Velykų, Moliūgų šventes, valstybinių švenčių minėjimus ir kitokias pramogas bendruomenės nariams, tad įrengta aikštelė su poilsio zona tarnaus ne tik kaip vaikų, bet ir visų narių susibūrimo vieta“, – pasakoja Vaiguvos kaimo bendruomenės pirmininkė Dalia Skardžiuvienė.

Aikštelę numatyta įrengti Vaiguvos gyvenvietės centre, prie pagrindinių gyventojų susibūrimo vietų – Kultūros ir bendruomenės centro bei bažnyčios. Iki šiol tokios vaikų žaidimų vietos, kuri būtų specialiai pritaikyta vaikams ir atvira bet kuriuo paros metu, nebuvo.

Pasak D. Skardžiuvienės, poreikį įrengti vaikų žaidimo aikštelę išreiškė jaunos šeimos, kurių Vaiguvos seniūnijoje šiuo metu yra bent 21. Jose auga beveik 30 vaikų iki 12 metų.

Žadins istorinę atmintį

Kita dalis „E wind“ projekto vystytojų lėšų bus panaudota projektui „Vaiguvos krašto dvarų kultūriniai istorijos fragmentai“. Projekto metu bus suorganizuota tradicinė Vaiguvos kraštiečių šventė ir skulptūrų pleneras, o jo rezultatas – skulptūros – pastatytos gyvenvietės centre, šalia kultūros paveldo objekto – Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios.   

„Šiemet kviečiame buvusius ir esamus kraštiečius į tradicinę šventę, kuri pastaruosius 4 metus nevyko dėl pandemijos ribojimų. Norime sukurti aukšto meninio lygio šventę, kad net ir tie, kurie negali sau leisti vykti į koncertus ir renginius didžiuosiuose miestuose, pasijustų gavę kokybišką, praturtinantį renginį.

Šventėje daugiausia dėmesio skirsime dvarams, kurių Vaiguvos apylinkėse buvo labai daug. Norime priminti kraštiečiams, o kai kuriems ir pirmą kartą parodyti, kokia turtinga istorija gali pasigirti mūsų kraštas, kad galime didžiuotis savo gyvenviete“, – sako D. Skardžiuvienė.

Šventės metu taip pat planuojama pristatyti informacinius stendus, kurie bus matomi ir Vaiguvos gyventojams, ir čia vis dažniau užsukantiems lietuviškojo Šv. Jokūbo kelio žygeiviams, ir kitiems pro šalį važiuojantiems keliautojams.

Tiki radę pagalbininką

Bendruomenės pirmininkė atvirauja, jog tam, kad kaimas išliktų gyvybingas, taptų patrauklus naujakuriams, deda daug pastangų.

,,Su gyventojų mažėjimu susiduriančiuose kaimuose uždaromos mokyklos, nustojamos teikti kitos paslaugos, tad norisi to išvengti. Siekiame išlaikyti ne tik vietinius, bet ir sukurti tokias gyvenimo sąlygas, kurios skatintų keltis čia ir kitus“, – sako bendruomenės pirmininkė.

Gyvenimą kaime bendruomenė bando gerinti rašydama įvairius projektus, kuriems įgyvendinti dažnai reikia ir dalies nuosavų lėšų. Šių bendruomenė beveik neturi, tad vienintelis išsigelbėjimas – prašyti finansinės paramos iš kitų šaltinių: verslo ar vietos ūkininkų. Deja, verslo subjektų kaime – labai mažai, daugiausia – vietos ūkininkai, kurių pagalbos paprastai prašoma įgyvendinant mažesnius projektus.

„Na, o „E wind“ vėjo elektrinių parko vystytojai jau tapo mūsų tvirtu sąjungininku ir pagalbininku gerinant gyvenimo sąlygas kaime. Negana to, pašonėje vystomas vėjo energetikos projektas gerąja prasme „užkrėtė“ kaimo gyventojus idėja naudoti atsinaujinančią energetiką. Svarstoma, kad būtų šaunu kaimo centrą apšviesti naudojant žaliąją energiją“, – sako bendruomenės pirmininkė. Vaiguvos bendruomenė jau ne vienerius metus jaučia tiesioginę naudą iš vėjo energetikos projektų. Be šios reikšmingos vėjo elektrinių parko „E wind“ vystytojo paramos, bendruomenė yra sulaukusi ir kitų vienkartinių vystytojo paramų, taip pat yra remiama Vaiguvos jaunimo bendruomenė „Lyderiai“.